Aktualności

Technologia 5G ruszyła w Polsce

Technologia 5G ruszyła w Polsce pełną parą. Jej uruchomienie już od wielu miesięcy budzi mnóstwo emocji zarówno w społeczeństwie jak i środowiskach eksperckich. Nie milkną głosy sprzeciwu i oburzenia ze strony zaniepokojonych obywateli. Wszystko głównie za sprawą braku jakichkolwiek konsultacji społecznych w tej kwestii i aż 100-krotnego podwyższenia norm promieniowania elektromagnetycznego.

Zdjęcie z nagłówka: https://cyfrowa.rp.pl/telekomunikacja/35925-smartfony-z-5g-drogie-ale-tanie

Orange, Play, Plus czy T-Mobile najwyraźniej dość już mają czekania w nieskończoność. Z powodu tzw. epidemii koronawirusa Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) opóźnił pełne wdrożenie technologii 5G. Co unieważniło przetarg na nowe docelowe częstotliwości (3,4-3,8 GHz). Całość rozstrzygnie się prawdopodobnie na początku 2021 roku. W ostatnim czasie zniecierpliwieni operatorzy podjęli decyzję o częściowym uruchomieniu komercyjnej telefonii komórkowej piątej generacji z wykorzystaniem aktualnie dostępnych pasm 4G LTE (2,1 GHz). Tym samym technologia 5G ruszyła w Polsce.

Od jesieni 2019 r. trwają próby terenowe w paśmie 3,5 GHz, a od roku – w paśmie 26 GHz. W lipcu zostanie uruchomionych aż 1600 nadajników, co oznacza, że w zasięgu sieci 5G znajdzie się ok. 6 mln Polaków. Według informacji podawanych na stronie UKE (stan na 27.04.2020 r.) dotychczas wydano 1756 pozwoleń na uruchomienie usług 5G na częstotliwościach 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz.

Czy na pewno Technologia 5G ruszyła w Polsce? Popatrzmy na ilość zezwoleń. Najwięcej posiada Play – 822 dla częstotliwości 2100 MHz oraz 16 dla 1800 MHz. Na drugim miejscu Orange – 404 pozwolenia na 5G 2100 MHz, a zaraz za nimi T-Mobile z 396 pozwoleniami na 2100 MHz. Plus, według danych z 27 kwietnia, może nadawać na 134 stacjach bazowych na częstotliwości 2600 MHz, ale już zapowiedziano ich rozbudowę o kolejnych 600 nadajników. Jak przewiduje poprawiony „Narodowy Plan Szerokopasmowy” do roku 2025 r. w pełni rozwinięta łączność 5G obejmie swoim zasięgiem wszystkie najważniejsze szlaki komunikacyjne i główne ośrodki miejskie.

Prezes Orange Polska, Jean-Francois Fallacher

Prezes Orange Polska, Jean-François Fallacher, komentuje:

To zaledwie pierwszy krok na naszej drodze do 5G. Aby tam dotrzeć, potrzebujemy częstotliwości. Dlatego mamy nadzieję, że proces przydziału pasma ruszy wkrótce, abyśmy mogli sprawnie i z korzyścią dla polskiej gospodarki zbudować sieć nowej generacji.”

Najczęściej wymieniane zalety technologii 5G

Czy powinniśmy się cieszyć, że technologia 5G ruszyła w Polsce? Jak przekonują lobbyści i operatorzy telefonii komórkowych, sieć 5G to nie tylko szybszy Internet mobilny, lecz także zapowiedź olbrzymich zmian w kwestii popularyzacji wielu nowych rozwiązań informatycznych, takich jak np.:

 • Internetu Rzeczy (Internet of Things), będącego podstawą koncepcji smart home’ów, Przemysłu 4.0 czy inteligentnego miasta;
 • inteligentnego domu (smart home),
 • rzeczywistości rozszerzonej (AR) i wirtualnej (VR),
 • samochodów połączonych (connected cars), które będą mogły „porozumiewać się” ze sobą oraz z obiektami infrastruktury miejskiej celem wzajemnego ostrzegania się o zagrożeniach, korkach, itp.
Dlaczego potrzebujemy sieci 5G?

Zwolennicy 5G sądzą, że technologia ta to także szansa na wyższy poziom rozrywki na co dzień. Do potencjalnych korzyści zaliczają m.in. transmisje na żywo czy streaming wideo z serwisów VOD w wysokiej rozdzielczości, a także bezproblemową obsługę gadżetów. Niewykluczonym jest również pobieranie danych bezprzewodowo i bezpośrednio z chmury, co z kolei ma przełożyć się na większy komfort i oszczędność użytkowania. Równocześnie w nowym standardzie widzi się przyszłość w postaci budynków bez routerów czy punktów dostępu. Technologia ta ma być na tyle zaawansowana, by w pewnych sytuacjach mogła zastąpić nawet Wi-Fi.

Zgodnie ze specyfikacją IMT-2020 opublikowaną przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) charakterystyka 5G prezentuje się następująco:

 • prędkość transferu – do 20Gb/s (pobieranie) i do 10Gb/s (wysyłanie);
 • opóźnienie – maksymalnie 4 ms, ale możliwe, że nawet 1 ms;
 • obciążenie – nawet 1 milion urządzeń na 1 kilometr kwadratowy;
 • niezawodność – utrzymywanie połączenia w trakcie przemieszczania się z prędkością do 500km/h.

Czego więc obawiają się sceptycy i oponenci technologii 5G?

Technologia 5G bezsprzecznie niesie ze sobą oczywiste korzyści. Niestety, jak każda nowa technologia, posiada także mnóstwo mankamentów, o czym zwolennicy zdają się momentami całkowicie zapominać. A te nie przedstawiają się już w tak optymistycznych barwach.

O przysłowiowy zawrót głowy przyprawia przede wszystkim gęstość rozmieszczenia nadajników. W sieci 5G anteny zainstalowane będą bowiem niemal na każdym budynku. Ale nie tylko: montuje się je również na przystankach, słupach, lampach ulicznych, znakach drogowych czy wieżach kościelnych.

W analizie przeprowadzonej na zlecenie Parlamentu Europejskiego możemy wyczytać, że nadajniki rozmieszcza się średnio co 20-150 metrów. W praktyce może oznaczać to aż 800 anten na jednym zaledwie kilometrze kwadratowym.

Ponadto technologia ta funkcjonuje w dużej mierze w oparciu o urządzenia bezprzewodowe, których nie można dowolnie włączać i wyłączać. Działają one wskutek tego 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez okrągły rok. Były rządowy fizyk, dr Ronald Powell, przestrzega przed zakresem promieniowania nowej sieci. 5G, jak stwierdził, ,,(…) napromieniuje każdego bez wyjątku: ciężarne, dzieci w ich łonach, małe dzieci, starszych, ułomnych i schorowanych”.

Jak twierdzi Olle Johansson, emerytowany były kierownik Oddziału Dermatologii Eksperymentalnej w Zakładzie Neuronauki Instytutu Karolinska w Sztokholmie, a także były profesor nadzwyczajny Królewskiego Instytutu Technologii, szkodliwy wpływ PEM na organizmy żywe udowodniono w tysiącach badań naukowych. Zaobserwowane skutki biologiczne mają charakter kumulatywny i po dłuższej ekspozycji niektóre z nich stają się nieodwracalne.

Liczni naukowcy i eksperci z całego świata w badaniach dot. wpływu technologii 5G na organizmy żywe wymieniają nast. kwestie:

 • skutki neurologiczne/neuropsychiatryczne,
 • skutki kardiologiczne,
 • obniżoną płodność (w spermie poddanej ekspozycji na PEM z telefonów komórkowych i Wi-Fi było mniej plemników, były one mniej ruchliwe i żywotne, miały uszkodzone główki i inne wady),
 • uszkodzenia DNA prowadzące słabszej zdolności rozrodczej, nowotworów oraz mutacji genetycznych przekazywanych kolejnym pokoleniom,
 • masowe występowanie wad wrodzonych i nieznanych dotąd chorób na tle genetycznym,
 • wpływ na barierę krew-mózg i jej rozszczelnianie (do mózgu dostają się toksyczne molekuły, uszkadzając i niszcząc neurony w hipokampie – jednym z centrów w mózgu odpowiedzialnych za pamięć – oraz zwiększając lub zmniejszając produkcję białek niezbędnych do prawidłowego metabolizmu mózgu, prawidłowej reakcji na stres i ochrony neuronów);
 • stres oksydacyjny w komórkach (prowadzi do wzrostu produkcji prozapalnych cytokin oraz obniża zdolność do naprawy jedno-i dwuniciowych pęknięć DNA);
 • upośledzenie funkcji poznawczych, w uczeniu się i pamięci;

Także wyniki najnowszych odkryć [Taheri i wsp. (2017)] mrożą krew w żyłach i nie pozostawiają złudzeń: bakterie wyeksponowane na promieniowanie z telefonu komórkowego i promieniowanie Wi-Fi stają się odporne na antybiotyki .

Apele uczonych i ignorancja decydentów rządowych w sprawie możliwych zagrożeń związanych z 5G

Uczeni z wielu krajów wielokrotnie apelowali o powstrzymanie ekspansji technologii bezprzewodowej. Domagali się moratorium na stawianie nowych stacji bazowych telefonii komórkowej w dziesiątkach petycji i apeli.

Zagrożenie dostrzegła także funkcjonująca przy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), która już w 2011 r. zaklasyfikowała mikrofale emitowane przez stacje bazowe telefonii komórkowej oraz urządzenia bezprzewodowe takie jak routery Wi-Fi, komórka czy bezprzewodowy telefon domowy jako możliwy czynnik rakotwórczy. Dla przykładu: w tej samej grupie (grupa 2B) znajdują się również DDT (dichlorodifenylotrichloroetan, środek owadobójczy) i ołów. IARC mogła więc stwierdzić, że istnieją wystarczające dowody na to, że PEM nie powoduje raka (grupa 4) lub też że aktualnie nie ma wystarczających dowodów na jego działanie rakotwórcze (grupa 3), jednakże tego nie zrobiła.

W 2015 roku 215 naukowców z 41 krajów zaapelowało do ONZ, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i rządów krajów członkowskich o ograniczenie ekspozycji na PEM i przyjęcie niższych, bardziej ochronnych norm. Stwierdzili, że „(…) wiele najnowszych publikacji naukowych wykazało, iż pola elektromagnetyczne wpływają na żywe organizmy przy poziomie mocy dużo poniżej wytycznych międzynarodowych i krajowych” (The EMF Scientist Appeal.

W roku 2017 ponad 180 naukowców i lekarzy z 36 krajów wystosowało do Unii Europejskiej apel o moratorium na 5G w Europie (The 5G Appeal). Domagali się wstrzymania wdrażania tego standardu, dopóki badania przeprowadzone przez naukowców niezależnych od przemysłu nie wykażą, że technologia ta jest bezpieczna dla ludzi i środowiska.

Petycja o moratorium na 5G i redukcję ekspozycji ludności na pola elektromagnetyczne

Cytując autorów petycji,uruchomienie technologii 5G odbywa się bez wcześniejszego przeprowadzenia jakichkolwiek badań nad jej bezpieczeństwem dla ludzi i środowiska, a masowe narażenie całych pokoleń mieszkańców, od poczęcia do starości, na pola elektromagnetyczne o mocy i cechach nie występujących w przyrodzie może doprowadzić do wzrostu chorób i zaburzeń wywoływanych przez PEM na niespotykaną dotąd skalę.

W swym pośpiechu, by jak najszybciej wprowadzić technologię 5G, rząd igra ze zdrowiem i życiem Polaków. Wdrażanie 5G i planowane podwyższenie norm ekspozycji na PEM to eksperyment na nieświadomej zagrożeń ludności, a więc pogwałcenie konstytucyjnych praw obywateli, oraz przestępstwo w świetle prawa międzynarodowego.

Konkluzja

Rozważając kwestie związane z bezpieczeństwem użytkowania tak namolnie ostatnio promowanej przez różne grupy wpływów sieci 5G, należy stwierdzić, że w dzisiejszych czasach próbuje się sprzedać nam, konsumentom, przeróżne nowinki technologiczne. Przyjmuje się przy tym automatyczne niemal założeniem, że są bezpieczne, przy czym nikt tak naprawdę nie wie, czy tak jest w rzeczywistości.

Możemy również stwierdzić, że najlepszą strategią przetrwania w obecnym chaosie informacyjnym jest metoda „nie zadawania pytań”, bo w przeciwnym razie moglibyśmy „przypadkiem” odkryć pewne – skrzętnie ukrywane – fakty, a przy tym komuś się narazić. Owe fakty znają i uwzględniają w swojej polityce konsumenckiej na przykład firmy ubezpieczeniowe i reasekuracyjne, a także sami producenci telekomunikacyjni czy nawet organizacje rzekomo promujące zdrowie, jak np. WHO. Jak widać, kierują się oni wszyscy swoją własną „zasadą minimalizowania ryzyka” po to, aby lepiej zabezpieczyć dochodowe interesy i zapobiec procesom sądowym.

Warto też wspomnieć o tzw. niezależnych (bo niestety tylko z nazwy) naukowcach, którzy – pozostawieni na pastwę losu przedstawicieli wpływowych kręgów – uginają się pod ich naciskiem w obawie przed utratą funduszy, grantów, dotacji, pozycji, a nawet życia i zdrowia. I trudno im się niekiedy dziwić, gdyż zastraszeni i przyparci do muru (również przez „życzliwych” kolegów i koleżanki po fachu), a przy tym niemal całkowicie pozbawieni odpowiedniego wsparcia ze strony aparatu sprawiedliwości, ryzykują wszystkim, nie mając żadnej gwarancji na powodzenie obrony wyników badań swoich prac. Media także nie zdają egzaminu z rzetelnego dziennikarstwa, gdyż są stronnicze i pozwalają, a wręcz napędzają „nagonkę” na tych, którzy ośmielają się pójść pod prąd i mówić głośno o tym, czego nie życzą sobie możni tego świata. Oczywiście z całą pewnością nie za darmo…

Autor: P.G.


Źródła:

itbiznes.pl/technologie/5g-w-orange/

tech.wp.pl/orange-polska-uruchomi-siec-5g-juz-1-lipca-w-jej-zasiegu-znajdzie-sie-6-mln-polakow-6517471707883649a

www.dobreprogramy.pl/5G-w-Polsce-ruszylo-mapa-zasiegu-jest-juz-dostepna.-Powstanie-okolo-1800-nadajnikow,News,107856.html

www.wirtualnemedia.pl/artykul/orange-siec-5g-w-najwiekszych-miastach-6-mln-uzytkownikow-w-zasiegu-dlaczego-5g-jak-korzystac-jaki-smartfon

www.polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2308866,Rzad-ulatwi-objecie-siecia-5G-calej-Polski-Jest-ustawa

stop5g.com.pl/jak-oklamuja-nas-w-sprawie-5g/

www.komputronik.pl/informacje/co-to-jest-5g-zalety-i-zagrozenia-sieci-5g/

wbt-it.pl/technologia-5g-w-polsce/

naszademokracja.pl/petitions/petycja-o-moratorium-na-5g-i-redukcje-ekspozycji-ludnosci-na-pola-elektromagnetyczne